Suņa acis ir ļoti svarīgs orgāns. Lai jūsu mīlulis justos labi, neaizmirstiet reizi pa reizei ieskatīties sava suņa acīs! Bieži vien cilvēki nepamana izmaiņas. Ja tās ir dzidras, spožas un priecīgas, bez iekaisuma pazīmēm un izdalījumiem, tad jūsu draugs ir vesels.
Acis sniedz informāciju par dzīvnieka vispārējo veselības stāvokli. Ja jūsu drauga acis ir noskumušas, iekritušas, blāvas vai apsārtušas, steidzieties pie veterinārārsta. Lai glābtu dzīvnieka redzi, mums ir dots ļoti īss laika periods.
Kādas ir veselas dzīvnieka acis?
Veselas suņa vai kaķa acis ir spožas, bez izdalījumiem. Radzenes ir caurspīdīgas, acu āboli nav iekrituši vai, tieši otrādi – izspiedušies, nav novērojami nekādi apsārtumi. Trešā plakstiņa maliņa ir redzamai tikai pavisam nedaudz. Acs ābolam jābūt baltam ar nelielu asinsvadu tīklojumu.
Jāuztraucas būtu tad, ja jūs pēkšņi ieraugāt, ka jūsu sunim vai kaķim acs kļuvusi sarkana – sarkans acs ābols vai sarkana acs konjunktīva, ja no acīm parādās izdalījumi. Īpaši, ja šie izdalījumi ir dzeltenā vai zaļganā krāsā, jo tas norāda uz iespējamu infekciju. Šādos gadījumos ir ļoti svarīgi steidzami doties pie veterinārārsta.
Ārstējot acis, pašdarbība ir nepieļaujama rīcība.
Kā mēs varam pasargāt suņa acis no dažādām problēmām profilaktiski?
Īpaši vasaras periodā suņa acis ir pakļautas gan vēja, gan putekļu un smilšu nelabvēlīgai iedarbībai. Ja esat nolēmis suni izpeldināt jūrā, tad var gadīties, ka vējš dzenā pa gaisu sāļas smiltis. Ja tās iekļūst dzīvnieka acīs, var radīt visai nepatīkamas sajūtas.
Bieži vien sunīšiem novērojama alerģija pret ziedputekšņiem. Arī tas noved pie acu kairinājuma.
Viena lieta, ko es ieteiktu – pēc pastaigas acis var vienkārši iztīrīt ar vārītu ūdeni vai vieglu kumelīšu tēju. To dara tā: uztaisiet tamponiņu no vates, samitriniet šķīdumā, kuru jūs lietosiet acs mazgāšanai, un no ārējā acs kaktiņa izslaukāt ārā visu lieko.
Ja ir zināms, ka sunītim ir ļoti jutīgas acis, profilaktiskos nolūkos pirms pastaigām varat lietot mākslīgo asaru pilienus, tāpat kā cilvēkiem. Būtu ieteicams kādas minūtes desmit pirms pastaigas iepilināt abās acīs mākslīgās asaras.
Gadījumā, ja acis ir ļoti sarkanas un pietūkušas pēc pastaigas, varat uztaisīt kompreses no tējas maisiņiem un paturēt tos uz sunīša acīm 3 līdz 5 minūtes. Jāraugās, lai maisiņi būtu viegli remdeni. Dzīvniekiem šādas kompreses ir ļoti patīkamas, pēc šādām procedūrām viņi ļoti labi jūtas.
Ja novērojat, ka dzīvnieka acis ir sarkanas vairāk kā vienu dienu vai divas, noteikti vajadzētu to parādīt veterinārārstam, kas izlems, kā šādā situācijā rīkoties
Nekādā gadījumā bez ārsta ieteikuma nelietojiet nekādas antibiotikas! Pat, ja jūsu kaimiņš vai radinieks tās lieto savam sunim.
Katrai acu slimībai ir nepieciešami savi medikamenti – kas vienā gadījumā ir palīdzējuši, citā – var ievērojami kaitēt dzīvnieka redzei.