Trūce jeb, kā to sauc tautas valodā, bruka suņiem un kaķiem var būt gan iedzimta, gan radusies traumas rezultātā.
Visbiežāk dzīvniekiem vērojamas iedzimtas nabas trūces, kad sunim vai kaķim rodas apaļas formas nesāpīgs mīksto audu veidojums. To masējot, trūce uz īsu brīdi var pazust vēdera dobumā. Būtiskākais ir - cik plaši ir trūces - atvere, pa kuru zemādas slānī nokļūst iekšējie orgāni. Jo vatvere plašāka, jo lielāka varbūtība, ka tajā ieslīdēs zarnas cilpa, kas var iestrēgt un tikt nospiesta.
Ja trūces atvere ir ļoti plaša to var likvidēt tikai ķirurģiskā ceļā. Ja tā ir nelielā, tad, dzīvniekam augot, tā aiztaisīsies pati.
Trūce parasti nav sāpīga, bet dzīvnieks tomēr var izrādīt nepatiku pret izmeklēšanu. Ja dakteris konstatē, ka dzīvniekam ir trūce un tās atvere ir liela, pastāv risks, ka jebkurā brīdī tajā var iestrēgt iekšējie orgāni, un tas kļūst bīstami suņa un kaķa dzīvībai. Turklāt kucītēm dzemdību laikā atvere var palielināties. Tāpēc ar trūcēm nevajag vilcināties, bet ieteicams, negaidot kritisku brīdi, konsultēties ar veterinārārstu par turpmāko rīcību.
Tehnikas ziņā operācija nav sarežģīta.
Savukārt maziem suņukiem, ja atvere nav liela, trūci var mēģināt izmasēt.
p.s.
Ja bruka nav liela, tad "tautas metode" ir sekojoša: to bumbuli ar īkšķi iespiež uz iekšu, uzliek monētu un pielīmē ar leikoplastu... Ideja tāda, lai zarniņas nelīstu ārā... Šis paņēmiens ne vienmēr ir efektīvs - gadās, ka atkal bruka klāt, tad jātaisa operācija.
Suņiem ir četras sastopamās trūces 1.nabas trūces - visbiežāk sastopamas,
2.cirkšņu trūces -vecākiem dzīvniekiem trūce cirkšņa apvidū var rasties traumas rezultātā.
3.starpenes trūces - viens no , pamatcēlonis šāda veida trūcei ir prostata vai vēzis,biežāk suņiem nevis kucītēm.
4. diafragmas trūces -visbiežāk, diafragmas trūci ir izraisījusi trauma, piemēram, iespējamās sadursmes ar automašīnu vai citu spēcīgu sitienu.Var būt arī iedzimta.