Labvēlīgais ērču vairošanās un attīstības periods Latvijas apstākļos ir no maija līdz pirmajām rudens salnām.
Ērcēm ir 3 attīstības stadijas – kāpurs, nimfa, un pieaugusi ērce (mātīte un tēviņš ). Ērces attīstība no olas līdz pieaugušai ēŗcei ilgst 2 -3 gadus un šajā laikā tā izaug no dažam milimetra desmitdaļām līdz pat 4 mm. Katrā attīstības stadija ērcēm nepieciešams sūkt asinis. Ērces dzīvo no 2 mēnešiem līdz 8 gadiem, bet labvēlīgos apstākļos dažas „ ilgdzīvotājas” sasniedz 15 gadu vecumu. Kāpuru, nimfu un mātīšu ķermenis pielāgots lielu asins daudzumu uzņemšanai (piesūkusies mātīte ir apmēram 100 reižu smagāka par nepiesūkušos). Cilvēkiem visbiežāk piesūcas ērču mātītes un nimfas. Īslaicīgi piesūkties var arī ērču tēviņi, taču tie ātri atkrīt, jo nevar uzņemt asinis. Lai notiktu normāla ērču attīstība , tām periodiski jābarojas ar grauzēja, putna, meža, mājdzīvnieka, vai cilvēka asinīm. Piesūcoties ērce ielaiž koduma vietā nedaudz siekalu. Tajās ir vielas, kas mazina sāpes un neļauj asinīm sarecēt.
Ērces pārnēsā vairākus infekcijas slimību izraisītājus, kuri izraisa saslimšanas gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem- ērču encefalīta vīrusu, borēlijas, erlihijas, riketsijas, babēzijas anaplazmas un citus parazītus. Vairākas no šīm slimībām var būt dzīvībai bīstamas.
Latvijā pagaidām nav pētīta ērču pārnēsātu slimību izplatība suņiem. Zinām, ka cilvēki Latvijā samērā bieži ar ērču palīdzību inficējas ar ērču encefalītu un/vai Laimas slimību (boreliozi), ir konstatēti arī anaplazmozes gadījumi
Suņiem Ziemeļeiropā (tostarp arī Latvijā) konstatētas divas šādas slimības – anaplazmoze un Laimas slimība. Tāpat ceļojot suņi var inficēties arī ar citās Eiropas klimatiskajās joslās sastopamām slimībām (piemēram, babeziozi), turklāt viena ērce var pārnēsāt vairāku slimību ierosinātājus.
Nepareiza un novēlota šo slimību diagnostika var būt dzīvībai bīstama jebkuram dzīvniekam!Galvenie pasākumi cīņā ar ērcēm: *ērču sezonas laikā regulāri veiciet dzīvnieka apstrādi ar kādu pretērču līdzekli;
*izvairieties dzīvnieku vest pastaigās ērču aktīvās sezonas laikā (parasti tas ir vasaras sākums);
*regulāri pārbaudiet dzīvnieka apmatojumu;